Cookies on this website
This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By continuing, you are agreeing to our use of cookies.
  • Share this page

Canberra celebrates the 2017 Betsy Sawers Awards

05/10/2017

Canberra celebrates the 2017 Betsy Sawers Awards

Congratulations to all the students who took part in this year’s Betsy Sawers Awards in Canberra last month. A truly wonderful occasion and a celebration of the RAD dance community in the ACT and Riverina areas.

Thank you to guest adjudicator Barbara Eversen, our class teacher Olivia Jenkins and pianist Grant Kennedy.  A big thank you also to our generous sponsors Bloch, MDM and Forde Investments who aid us in rewarding our deserving winners…..and the winners are….

 

Grade 3        

                                       
Winner                          Charlotte Seymour                    Kim Harvey School of Dance
Runner Up                   Niamh Hill                                       Lisa Clark Dance Centre                
MDM Award             Ryan Black                                      Lisa Clark Dance Centre

 

Grade 4

Winner                          Gabrielle Krinas                           Kim Harvey School of Dance
Runner Up                  Charlotte Alsop                             Kim Harvey School of Dance
MDM Award             Emily Eunha Seo                            Kim Harvey School f Dance 

 

Grade 5

Winner                         Ethan Black                                      Lisa Clark Dance Centre
Runner Up                 Georgia Shannon                          Joanne McKinley - GDance
MDM Award            Hayley Ricks                                    Lisa Clark Dance Centre

 

Grade 3 – 5 Bloch Award                              

Winner                         Gabrielle Krinas                              Kim Harvey School of Dance

 

Grade 6    

                           
Winner                         Michaela Middleton                      Matthew Shilling - MAKS
Runner Up                 Adele Hansen                                    Kim Harvey School of Dance
MDM Award            Charlotte Coghlan                          Matthew Shilling - MAKS 

 

Grade 7

Winner                       Ellen Breynard                                Kim Harvey School of Dance
Runner Up                Tori Martin                                       Lisa Clark Dance Centre        
MDM Award          Amy Andersen                                Lisa Clark Dance Centre

 

Grade 8

Winner                     Makeely Foster                               Matthew Shilling MAKS 
Runner Up             Caitlin Melhuish                              Kim Harvey School of Dance 
MDM Award        Nikki Rossendell                              Lorraine Bennett – Classical Ballet Centre Canberra

 

Grade 6 -8 Bloch Award

Winner                  Makeely Foster                               Matthew Shilling MAKS   

 

Autumn School Grades Scholarship

Winner                Samuel Holmes                               Jacqueline Woods - JAYZ 

 

Intermediate Foundation

Winner                Teia Chapman                                 Lisa Clark Dance Centre
Runner Up         Adele Hansen                                  Kim Harvey School of Dance
MDM Award    Ethan Black                                      Lisa Clark Dance Centre

 

Intermediate

Winner                 Macy Tretheway                            Lisa Clark Dance Centre 
Runner Up         Amelia Dixon                                  Matthew Shilling MAKS
MDM Award    Eloise Alsop                                    Kim Harvey School of Dance

 

Advanced Foundation

Winner               Caitlin Melhuish                              Kim Harvey School of Dance
Runner Up        Rohan Hazelton                               Matthew Shilling MAKS
MDM Award   Gabrielle Witschi                             Joanne McKinley GDance

 

Advanced 1

Winner               Marcel Cole                                      Kim Harvey School of Dance
Runner Up        Elliot Dunn                                       Kim Harvey School of Dance
MDM Award   Alexia Papanicolau                      Matthew Shilling MAKS

 

Advanced 2

Winner                 Nikki Rossendell                        Lorraine Bennett - Classical Ballet Centre Canberra
Runner Up         Eva Tear                                          Kim Harvey School of Dance
MDM Award    Hannah Fursman                       Lisa Clark Dance Centre

 

Betsy Sawers Vocational Scholarship Award

Winner               Tori Martin                                        Lisa Clark Dance Centre

 

Autumn School Vocational Scholarship

Winner                Mya Ruberto                                    Matthew Shilling MAKS

 

Project B Boys DANCE 18 Scholarship

Winner              Rohan Hazelton                                               Matthew Shilling MAKS

 

Photograph 2017 vocational finalists  by Eliza Swiderski of ES Fotografi

 

Add comment

You can comment or ask a question in the field below, or send us an e-mail at marketing@rad.org.au. Comments are moderated.

Question: Write five in words.
Your answer: