Cookies on this website
This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By continuing, you are agreeing to our use of cookies.
  • Share this page

The Joan and Monica Halliday Awards 2019 (NSW)

05/03/2019 09:00 AM - 24/03/2019 07:00 PM / Tags: Activity

The Joan and Monica Halliday Awards 2019 (NSW)
For students from Grade 3 - Grade 5

Key information

    Read more about this activity or explore our full list of activities.

    The NSW Regional Panel is pleased to present the Joan & Monica Halliday Awards for 2019. Any students who are permanent residents of NSW and have passed their Grade 3, 4 or 5 exam in 2018 are eligible to enter.

    The Academy gratefully acknowledges the support and sponsorship of Major Partner in Excellence Bloch in the presentation of these awards.


    Venue

    Preliminary Classes: 5-7 March 2019

    RAD Head Office
    20 Farrell Avenue
    Darlinghurst, NSW, 2010


    Semi-Finals: Sunday 10 March 2019

    RAD Head Office
    20 Farrell Avenue
    Darlinghurst, NSW, 2010
    
    


    Timetable:

    9.30am –  10.15 am

    Grade 3 Semi - Final

    10.30am

    Announce finalists

    10.45am – 11.30am

    Grade 4 Class 1 Semi-final (Candidates 3-61)

    11.45am – 12.30pm

    Grade 4 Class 2 Semi-final Candidates 62-112)

    12.45pm

    Announce finalists – all Grade 4 must be there

    1.45pm – 2.30pm

    Grade 5 Class 1 Semi-final

    2.45pm

    Announce Grade 5 finalists


    Dancers must register 30 minutes before the commencement of class.

    Upon registration, a $5.00 deposit is required for the student number.  Please ensure correct money is provided. The deposit will be refunded when the number is returned.

    The booking link for the Semi-finals is https://www.trybooking.com/ZQSD 

    Finalshttps://www.trybooking.com/BAHYZ.

    There may be a limited number of tickets available to purchase on the day.

    For any information regarding the Semi Finals, please contact Olivia at oweeks@rad.org.au


    Final:  Sunday 24 March 2019 

    Venue:
    Science Theatre
    Gate 2, High Street, 
    UNSW Kensington Campus
    Anzac Parade Kensington, NSW 2033
     


    For more information

    Download the leaflet here  

     

    Contact:


    Helen Louridas
    Regional Administrator NSW/ACT
    T: 02 9380 1906
    E: hlouridas@rad.org.au

     

    SPONSOR

    Bloch logo

     

    Grade 3 semi-finalists - Tuesday 5 March 2019

    6. Amelia Codrington
    8. Antonia Muggeridge
    9. Ava Micallef
    10. Bella Bracher
    21. Evangeline Veil
    22. Genevieve Thomas
    23. Imogen Blackadder
    24. Isabella Day
    28. Juliette Strickland
    29. Katherine Fan
    38. Lauren Chen
    44. Millie Wenham
    46. Miyuki Feng
    47. Pelagia Karakontis
    48. Quelyn Kenzler
    53. Sophie Wilson
    55. Tallulah Calvert
    60. Aurelia Beal-Attwood
    63. Charlotte Rota
    64. Ella Hodges
    65. Ella Marshall
    67. Evelyn Smith
    76. Zara Grace Anderson
    78.  Dante Minassian
    79. Oliver Trus

     

    GRADE 4 SEMI-FINALISTS - wednesday 6 MARCH 2019

    
    
    3. Amelia Stribik
    4. Emily Costello
    11. Kate Forster
    13. Kiara Waring
    17. Olivia Lambert
    20. Sophie Clark
    31. Chloe Littler
    38. Kate Naylor
    40. Charlize Portes-Green
    43. Sienna Diamond
    44. Zara Wenborne
    45. Coco Solomon
    46. Anabella Duggan
    53. Genevieve Richmond
    59. Jewel Paopeng
    61. Mia Wroniak
    62. Natalya Foeken
    66. Veronica Button
    69. Alice Bell
    76. Giselle Kotlyar
    74. Estelle Heffernan
    80. Lucy Cologna
    81. Lucy Hu
    82.Olivia Wilkinson
    94. Charlie Carberry
    
    
    95. Esther Smith
    96. Freya Wild
    103. (wearing 3) Matia Ingrey
    105. (wearing 5) Ruby Corriw
    109. (wearing 9) Marley Moosman
    112. (wearing 12) Michael Benyon
    
    
    
    

    GRADE 5 SEMI-FINALISTS - thursDAY 7 MARCH 2019

    1. Airi Bamba
    2. Aliya Bernado
    4. Ashleigh An Nguyen
    8. Evelyn Young
    10. Hannah Benyon
    12. Isla Clark
    13. Jemima Atkins
    16. Lili Barr
    20. Winslet Arlom
    21. Amarli Harrison
    28. Isabella Achurch
    33. Maya Whittaker
    41. Sophie Lambert
    43. Amelie Marks
    47. Cooper Elbourn
    50.Henry Burgess
    53. Jade Dibley
    54. Jasinta Birchall
    57. Kate Leong

    the joan and monica halliday FINALISTS 2019

    Grade 3 Finalists:

    9. Ava Micallef
    10. Bella Bracher
    23. Imogen Blackadder
    24. Isabella Day
    28. Juliette Strickland
    47. Pelagia Karakontis
    48. Quelyn Joy Kenzler
    55. Tallulah Calvert
    60. Aurelia Beal Attwood
    78. Dante Minassian

    Grade 4 Finalists:

    4. Charlize Portes-Green
    11. Kate Forster
    13. Kiara Waring
    17. Olivia Lambert
    31. Chloe Littler
    45. Coco Solomon
    76. Giselle Kotlyar
    80. Lucy Cologna
    81. Lucy Hu
    94. Charlie Carberry
    95. Esther Smith
    103. Matia Ingrey

    Grade 5 Finalists:

    8. Evelyn Young
    10. Hannah Benyon
    12. Isla Clark
    13. Jemima Atkins
    20. Arlom Winslet
    43 Amelie Marks
    47. Cooper Elbourn
    50. Henry Burgess
    54. Jasinta Birchall
    « March 2019 »
    March
    MoTuWeThFrSaSu
    123
    45678910
    11121314151617
    18192021222324
    25262728293031